Katecheci na warsztatach przed Jubileuszem Miłosierdzia

Zakończył się cykl warsztatów metodycznych, podczas których katecheci archidiecezji gnieźnieńskiej przygotowywali się do zbliżającego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.  Spotkaniom towarzyszyło hasło „Miłosierni jak Ojciec. O czternastu uczynkach na lekcjach religii w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia”.
Warsztaty odbywały się od września do listopada w pięciu rejonach: Chodzieży (parafia pw. św. Floriana), Inowrocławiu (parafia pw. św. Krzyża), Gnieźnie (PWSD), Słupcy (parafia pw. św. Wawrzyńca) i Wągrowcu (parafia pw. św. Wojciecha). Spotkania zgromadziły zainteresowanych świeckich i zakonnych katechetów, jak również kapłanów uczących religii. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z treścią papieskiego dokumentu, „Misericordiae vultus”, tekstami biblijnymi ukazującymi miłosierne oblicze Jezusa, rozważali wymowę jubileuszowego logo, jak również przybliżony został im zaktualizowany komentarz teologiczny do uczynków miłosiernych. Podczas pracy w grupach uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak najpierw samemu przeżyć ten szczególny czas Jubileuszu, a następnie, jak przekazywać katechizowanym prawdę o Bożym miłosierdziu. Ponadto jakie podjąć działania w szkole i parafii w Roku Miłosierdzia, na co zwrócić uwagę przy omawianiu uczynków miłosiernych, czy jak prowadzić dzieci i młodzież do „zbawicielowych zdrojów miłosierdzia” (por. Jan Paweł II, Dives in Misericordia 13), czyli sakramentu pojednania i Eucharystii. Podczas ćwiczeń katecheci tworzyli wspólnie „apteczkę pierwszej pomocy miłosiernej” i „dzienniczek miłosierdzia”. W historii św. Marcina odkrywali prawdę, że „dzielenie może łączyć”. Niewątpliwie ubogacającym akcentem była prezentacja krótkich utworów poetyckich, napisanych przez uczestników warsztatów. Utwory te nawiązywały do przewodniej myśli Jubileuszu: „Miłosierni jak Ojciec”. W tekstach tych katecheci podzielili się tym, co dla nich znaczą te słowa, jak je przeżywają i rozumieją. Czy udział ponad stuosobowej grupy katechetek i katechetów zaowocuje ciekawymi propozycjami, projektami czy innymi inicjatywami katechetycznymi, podjętymi w szkołach i parafiach na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej? Czas pokaże. Warsztaty przygotowała i prowadziła dr Teresa Kowalczyk z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Na zdjęciach: katecheci podczas warsztatów metodycznych w parafii św. Wojciecha w Wągrowcu.

Digital StillCameraDigital StillCamera

Ten wpis został opublikowany w kategorii Formacja katechetów, Warsztaty metodyczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.