Szkolne rekolekcje wielkopostne i parafialna katecheza sakramentalna 2021

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2021

1. W dobie panujących obostrzeń pandemicznych nie jest możliwe zorganizowanie tradycyjnych (stacjonarnych) wielkopostnych rekolekcji szkolnych, gromadząc dzieci i młodzież zarówno w szkole, jak i w kościele. Dlatego proponujemy, aby w dniach przewidzianych na organizację rekolekcji skorzystać z oferty rekolekcyjnej online, która jest przygotowywana i będzie dostępna na stronie internetowej  https://archidiecezja.pl/
  2. Bliższe informacje na temat tychże rekolekcji podamy w późniejszym czasie. Terminy rekolekcji są następujące: po IV Niedzieli Wielkiego Postu szkoły podstawowe (15-17 marca), po VI Niedzieli Wielkiego Postu (29-31 marca) szkoły ponadpodstawowe. Prosimy, aby księża proboszczowie przekazali dyrekcjom szkół terminy rekolekcji do dnia 15 lutego br. Rekolekcje te należy przeprowadzić w podanych terminach z wykorzystaniem platform edukacji zdalnej, we współpracy z wychowawcami lub nauczycielami innych przedmiotów.
  3. W przypadku trudności w organizacji rekolekcji szkolnych w ramach trzech dni wolnych od nauki, rekolekcje te należy realizować w ramach trzech jednostek lekcji religii, zgodnie ze szkolnym planem zajęć.
  4. Plan i tematyka rekolekcji będą dostępne od III niedzieli Wielkiego Postu na stronie https://archidiecezja.pl/
  5. Materiały online (w formie krótkich filmów) będą dostępne od IV niedzieli Wielkiego Postu na w/w stronie.

PARAFIALNA KATECHEZA SAKRMENTALNA PRZED I KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ 2021

1. Mimo powrotu dzieci z klas I-III do szkół nie jest możliwe organizowanie katechezy sakramentalnej w salkach. Bezpiecznym miejscem jest kościół (prawna dopuszczalność spotkań
    z zachowaniem limitu osób i odstępów). W związku z powyższym zachęcamy do organizowania katechez w mniejszych grupach połączonych ze wspólnotową modlitwą. W przypadku Mszy św. wskazanym jest, aby były one organizowane poza grafikiem parafialnym (np. niedzielnym).
  2. Rodzicom należy zapewnić prawo wyboru, czy ich dzieci w obecnych warunkach mają przystąpić do I Komunii św., czy w czasie późniejszym. Termin późniejszy I Komunii św. związany jest
    z oddzielnym przygotowaniem.
  3. Zachęcamy duszpasterzy do prowadzenia spotkań drogą online, zarówno z dziećmi jak i rodzicami. Taka droga wydaje się wskazana, tym bardziej, że wielu księży prowadzi zajęcia szkolne z religii w formie zdalnej.